جایگاه سوم شهر های هوشمند به بارسلونا رسید!

شهر بارسلونا به صورت جهانی به عنوان یکی از شهر های هوشمند شناخته می شود که بر اساس آخرین رده بندی مجله We Build Value  بارسلونا مقام سوم هوشمند ترین شهر دنیا را به خود اختصاص داد. انقلاب تکنولوژیکی در دنیا باعث شده است که شهر بارسلونا از نظر عملکرد امکانات شهری از نظر بازدیدکنندگان و ساکنین آن بسیار کار آمد تر دیده شود. در این شهر منابع مالی و زمان زیادی برای نفود اینترنت اشیاء (IOT) و بروز رسانی ساختار های موجود  در نظر گرفته شده است که بتواند با جمعیت شهری تطبیق پیدا کند و در نهایت شهر بارسلونا به عنوان یک شهر هوشمند شناخته می شود که به معنی  در اختیار داشتن ارتباطات بین اجزا و مدیریت بهینه و صحیح شهر و منابع آن می باشد.

از زمانیکه آدو کالو (Adu Colau) در سال ۲۰۱۵ به عنوان شهردار بارسلونا انتخاب شد و وی فرانسیسکا بریا (Francesa Bria) را در مقام مدیر ارشد تکنولوژی و عضو عالی رتبه فضای دیجیتال به همراه آورد رشد قابل توجی در شهر بارسلونا در تبدیل شدن به یک شهر هوشمند مشاهده شده است. از زمانیکه این پروژه در سال ۲۰۱۵ شروع شد، خدمات عمومی بسار کارآمد در شدند. برای مثال شرکت Cisco با استفاده از سنسور های هوشمند کنترل میزان آب مصرفی در حوزه فضای سبز شهر بارسلون را درد ست گرفت که علاوه بر بهبود محیط شهری منجر به رضایت عمومی به عنوان یک خدمت شد. حمل و نقل هم در این دوره بی بهره نبود ودچار پیشرفت های چشمگیری شد. برای مثال راه اندازی مترو بدون های نیاز به راننده و مدیران کنترلی از جمله تغییراتی بود که در شهر هوشمند بارسلونا در طول ۳۰ کیلومتر و ۲۳ ایستگاه رخ داده است

در شهر بارسلونا علاوه بر موارد فوق بیش از ۵۰۰ کیلومتر فیبر نوری، وای فای رایگان، چراغ های LED دارای سنسور های هوشمند و سنسور های تشخیص فضا های خالی پارک خودرو برای اطلاع رسانی به شهروندان و کاهش تداخلات شهری تعبیه شده است.

بر اساس اعلام مدیر سرمایه گذاری و استراتژی دولت کاتالونیا تمرکز بر این است که بتوان با حرکت در راستای گسترش تکنولوژی های حوزه شهر هوشمند نه تنها این موقعیت را حفظ کرده بلکه بتوان به رشد نیز در این عرصه رسید.وی می گوید شهر بارسلونا دارای تراکم بالایی است  و دارای آلودگی هایی که از سمت دریا تحمیل می شود و از این رو نیاز است تمرکز خاصی بر روی محیط شهری قرار گیرد. وی همچنین اعلام می دارد که اگر چه در ابتدا حوزه شهر های هوشمند بر روی توسعه تکنولوژیکی تمرکز دارد ولی جلو تر که می رویم به این درک می رسیم که تمام این ها ابزاری است که بتوان به پایداری بیشتر در حوزه شهری رسید که نتیجه آن افزایش سطح کیفی رندگی شهروندان خواهد بود و این موضوع کلید این امر است.

بارسلونا اگر چه تنها شهر هوشمند در دنیا نمی باشد ولی تنها شهری است که نیازی های مردم را در راستای اهداف سیاست های شهری قرار میدهد تا به موضوع مهم پایداری دست پیدا کند. از این رو است که شهروندان و بازدیدکنندگان بارسلونا این حس را دارند که تغییرات در راستای بهبود خدمات به مردم صورت می پذیرد.

افراد سالخورده، هدف خانه های هوشمند در سال ۲۰۱۹!
وبینار آموزشی رایگان
فهرست
× چطور میتونم کمکتون کنم؟