بهترین زمان هوشمند سازی ساختمان چه زمانیست؟

بهترین زمان هوشمند سازی ساختمان چه زمانیست؟ مراحل اجرایی هوشمند سازی ساختمان کدامند؟ شاید این سوالات مشترک و یکسان میان تمام افرادی باشد که به دنبال هوشمند سازی خانه و یا ساختمان خود هستند. در این مقاله به سوالات شما پاسخی مناسب داده می شود، اما در ابتدا نیاز است تا شناختی کامل نسبت به خانه هوشمند داشته باشید.

تعریف هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان اصطلاحی است که برای کنترل و یکپارچه سازی تجهیزات ساختمان به کار می رود. شاید این در ذهن بیشتر افراد ایجاد شده باشد که منظور از هوشمند کردن ساختمان قراردادن کلید های لمسی، کنترل از راه دور تجهیزات با موبایل و اینترنت باشد یا عده ای آن را یک سیستم پیشرفته که فقط در مراکز مهم به کار می رود می دانند اما باید بگوییم این تعاریف قسمت کوچکی از هوشمند سازی ساختمان محسوب می شود، هوشمند سازی ساختمان صرفا به معنای استفاده از گجت های هوشمند در ساختمان نیست. در واقع هوشمند سازی ساختمان فراتر از همه این تعاریف بوده و کنترل همه تجهیزات ساختمان را در بر می‌گیرد که در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

مراحل اجرایی هوشمند سازی ساختمان

طراحی

در گام اول هوشمندسازی ساختمان نیاز است تا پروژه، مورد تایید کارشناسان و متخصیصن خانه هوشمند قرار گیرد. علاوه بر این نقشه ی معماری جهت طراحی سیستم برق  و تعیین محل مناسب برای نصب تجهیزات در اختیار آن ها گذاشته شود تا در ادامه به کمک مهندیسن برق این اصول به بهترین شکل اجرا شوند.

انتخاب پروتکل و برآورد هزینه ها

در گام بعدی با توجه به وجود پروتکل های متنوعی که در زمینه هوشمند سازی ساختمان وجود دارد، کارفرما با شرکت های هوشمند سازی در این زمینه مشورت کرده و با انواع پروتکل ها و معایب و محاسن آن ها آشنا می شود و در نهایت با صلاح دید خود یک پروتکل برای اجرای هوشمند سازی ساختمان انتخاب می نماید.

بعد از تعیین نوع پروتکل اجرایی نوبت به انتخاب نوع تجهیزات هوشمندی می رسد که کارفرما قصد دارد در ساختمان به کار برده شوند. به عنوان نمونه در میان انواع پنل های هوشمند(دکمه ای، لمسی، حسگر) می تواند یکی را به دلخواه انتخاب نماید و هزینه ها برآورد شده و به کار فرما اطلاع داده می شود.

برق کشی ساختمان

با توجه به نقشه معماری که در اختیار متخصصین خانه هوشمند قرار گرفته، نقشه سیستم لوله کشی برق ساختمان طراحی می شود که در آن محل لوله کشی برق و تجهیزات مشخص شده است. همچنین طراحی نقشه ای برای تابلو هوشمند در این مرحله الزامیست. تمام این طراحی ها توسط مهندسان برق که در تیم شرکت خانه هوشمند حضور دارند تهیه می شود. طراحی نقشه  بهتر است به گونه ای باشد که در صورت نیاز یا خواست مشتری بتوان در آینده سطح سیستم خانه را ارتقا داد یا امکانات دیگری از هوشمند سازی را به آن افزود.

جایگذاری تجهیزات و برنامه نویسی

در پایان ساخت و ساز ساختمان، زمانی که مراحل سفید کاری درون ساختمان به اتمام رسید؛ تجهیزات هوشمند در محل های مشخص شده نصب می شوند. باید توجه داشت که این فرآیند برای هر وسیله زمان مناسب و خاصی دارد.

به عنوان مثال بعد از اتمام گچ کاری ساختمان و قبل از رنگ زدن یا نصب کاغذ دیواری، تجهیزات تابلو هوشمند نصب می شوند اما نصب تجهیزاتی مانند پنل ها و کلیدهای هوشمند بعد از رنگ یا نصب کاغذ دیواری صورت می گیرد.

علاوه بر این برنامه نویسی یکی از اصول مهم هوشمند سازی می باشد و توسط تیم تخصصی خانه هوشمند پیاده سازی و اجرا می شود. به کمک برنامه نویسی، کاربران می توانند با استفاده از ابزارهایی مانند تلفن همراه یا تبلت با تجهیزات هوشمند درون ساختمان تعامل بر قرار کنند و از راه دور آن ها را مدیریت و کنترل نمایند و از امکانات خانه هوشمند بهرمند شوند .

پایان کار

در پایان کار، شرکت هوشمند سازی کار را تحویل کارفرما داده و تا چند مدت پس از پایان پروژه خدمت رسانی می کند. با استفاده از این خدمات پس از فروش، در صورت وجود نقص یا خرابی در تجهیزات، شرکت هوشمند سازی در صدد بر طرف نمودن مشکلات، اقدامات لازم را انجام می دهد.

 

تکنولوژی در کشاورزی و جایگاه آن در زندگی مدرن
ویلای هوشمند
فهرست
× چطور میتونم کمکتون کنم؟