شهر هوشمند

شهر شما چقدر هوشمند است؟

بسیاری از دولت ها در سراسر جهان در حال رقابت هستند تا تکنولوژی را در تقریبا هر جنبه ای از عملیات شهرشان استفاده کنند.

از جمله حمل و نقل عمومی، اتصال به فناوری اطلاعات، تامین آب و برق، بهداشت و درمان جامعه، مدیریت زباله، حمل و نقل کارآمد شهری ، دولت الکترونیک و مشارکت شهروندان.

و این کار را با استفاده از هر چیزی که قابل تصور است، از داده های بزرگ گرفته تاIOT انجام می دهد.

شهر هوشمند

پس چگونه یک شهر هوشمند کار می کند؟

در حال حاضر در بارسلونا یک شرکت تحقیقاتی برآورد می کند که این شهر یک میلیارد دلار در سال فقط با نصب سیستم های هوشمند صرفه جویی خواهد داشت. حالا چند تا از این سیستم ها رو با هم بررسی می کنیم.

۱-هوشمند سازی چراغ خیابان ها

نورپردازی عمومی که زمانی که هیچ فعالیتی وجود ندارد و خیابان خلوت است، انعطاف پذیر و کم نور می شود اما هنگامی که حسگرها، حرکت را تشخیص می دهند، روشن تر می شوند.

۲- سنسورهای پارکینگ.

رانندگان می توانند به جای رانندگی به دنبال جای پارک، اطلاعات جای پارک خالی را به صورت لحظه ای در برنامه ای که مکان های پارکینگ رایگان را در آن قرار می دهد، دریافت کند.

سنسورهای خیابانی با استفاده از نورپردازی و آشکارسازهای فلزی برای دانستن اینکه آیا یک پارکینگ یا منطقه اشغال شده است یا نه، استفاده می شود.

۳- سنسور های زباله

و در نهایت، سنسورهای زباله که در واقع ظرفهای جمع آوری شده هستند که از طریق لوله های خلاء، شبکه ای ایجاد می کنند که سطل و زباله های زیر زمین را می سوزاند.

جمع آوری زباله اتوماتیک نه تنها باعث کاهش آلودگی صوتی از کامیون های زباله می شود، بلکه هزینه ها را نیز کاهش می دهد و بوی بد را از بین می برد.

تحقیقات برآورد می کند که تا سال ۲۰۲۱ شهرهای هوشمند باعث کاهش آلودگی و صرفه جویی به میزان ۲۱ میلیارد دلار در یک سال را خواهند داشت.

اما البته برای صرفه جویی در پول، گاهی لازم است ابتدا آن را خرج کنید.

پیش بینی می شود که بازار جهانی هوشمند، تا سال ۲۰۲۱ ، ۱۵ میلیارد دلار جذب کند و این رقم فقط برای نرم افزار های سیستم های هوشمند است.

در حال حاضر شرکت های مایکروسافت و سیسکو برای ساخت تکنولوژی های هوشمند ، سرمایه گذاری کلان و تلاش زیادی می کنند.

همانطور که به آینده حرکت می کنیم و تکنولوژی پیشرفته تر می شود، اکثر شهرهای پایتخت تبدیل به شهرهای هوشمند می شوند.

یک شهر هوشمند با استفاده از اینترنت چیز ها (IOT) و داده ها و فن آوری، برای ساده سازی خدمات برای ایجاد یک شهر متصل تر، کارآمد تر، قابل کنترل و مقرون به صرفه تر است.

شهرهای هوشمند نوآوری را در بر می گیرند، ساکنان را متصل می کنند، بهینه سازی حکومت، و استفاده بهتر از منابع گرانبها را با خود به همراه دارند.

با این حال، تعدادی از مراحل وجود دارد که پیش از آنکه یک شهر بتواند “هوشمند” باشد، باید اجرا شود.

اول زیرساخت است. این شامل پهنای باند بی سیم و فیبر برای فعال کردن اتصال و خدمات ابری برای نظارت، نگهداری، به روز رسانی و ذخیره داده ها می باشد.

ابعاد داده های حیاتی را می توان از دسترسی آسان به سایت ها ذخیره کرد، به این معنا که خرابی سیستم کم و کمتر ویرانگر خواهد بود و توانایی تسهیل سریع فاجعه وجود خواهد داشت.

امنیت نیز کلید شهر هوشمند است. به عنوان مثال شهرهای هوشمند توانایی نظارت بر و گسترش خدمات اساسی مانند حمل و نقل عمومی، آب و برق و دیگر خدمات را دارند. حیاتی است که آنها در معرض آسیب پذیری های جسمی یا عمدی قرار نگیرند.

ابرها و اقدامات امنیتی جدید مانند blockchain، کمک می کنند شهرهای هوشمند را به شهرهای نقض ناپذیر تبدیل کنند.

سرانجام، مدیریت متمرکز کلید اصلی شهرهای هوشمند است. با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ها، شهرهای هوشمند را می توان به طور محلی و یا از راه دور نظارت کرد، تا اطمینان حاصل شود که خدمات به صورت یکپارچه و کارآمد باشد.

با استفاده از فناوری، مسائل قبل از اینکه مشکلی را بوجود آورد حل می شوند، اما فاجعه به جای روزها، از لحاظ لحظه ای، می تواند کنترل و بهینه سازی شود، بنابراین هزینه ها و رد پای کربن کاهش می یابد.

همه اینها، از طریق IOT انجام می شود. به این معنی است که شهرها نه تنها بهتر قادر به مدیریت خدمات و امکانات هستند، بلکه سریعتر و به مراتب کم هزینه تر برای ارائه تجربیات یکپارچه برای ساکنین متصل شهرهای هوشمند هستند.

دانلود فایل آموزش نقشه خوانی(برق ساختمان)
معماری سبز
فهرست
× چطور میتونم کمکتون کنم؟