قفل هوشمند چیست؟

یکی از آشکارترین پیشرفت‌های تکنولوژی در عصر کنونی، ارائه قفل هوشمند است. این نوع قفل تجربه جدیدی در زمینه «امنیت، آرامش و حفاظت از جان و مال» در منزل، اداره و… را برای شما عزیزان به ارمغان آورده است. بنابراین این قفل مانند دیگر قفل‌های الکترونیکی فراتر از یک وسیله خانگی به‌حساب می‌آید. این قفل ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی دارد که به هیچ‌وجه قفل معمولی نمی‌تواند برای شما مشتریان عزیز فراهم نماید.

قفل هوشمند علاوه بر افزایش میزان امنیت خانه‌ها و اماکن تجاری، آسایش و راحتی در رفت و آمد را نیز برای کاربران فراهم می‌آورد. به راحتی می‌توان از هر جای دنیا و هر زمان که نیاز بود درب را برای مراجعه کنندگان باز نمود. همچنین توسط گوشی هوشمند می‌توان ورود و خروج افراد مختلف را کنترل و در صورت نیاز سطح دسترسی متفاوت و قابل برنامه‌ریزی برای افراد مختلف تعریف نمود. ثبت ورود و خروج نیز از دیگر ویژگی‌های قفل هوشمند می‌باشد که در صورت لزوم با مراجعه به تاریخ مورد نظر می‌توان از آن استفاده کرد

نحوه کارکرد قفل هوشمند

قفل هوشمند دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر به فردی می‌باشد که همین ویژگی‌ها آن را با قفل‌های قدیمی و مکانیکی متمایز می‌سازد. به‌عنوان مثال با استفاده از گوشی هوشمند و سایر روش‌های دسترسی از جمله رمز، کارت و اثر انگشت، دیگر نیازی به استفاده از کلید مکانیکی نمی‌باشد. علاوه بر آن تمام مشکلات ناشی از حضور نداشتن شما در منزل مانند پشت درب ماندن اعضای خانواده و دوستان، احتمال باز بودن درب منزل و … با استفاده از ویژگی کنترل از راه دور این نوع قفل‌ها برای همیشه از بین می‌رود.

ویژگی‌های قفل هوشمند

وقتی صحبت از قفل الکترونیکی می‌شود، قطعاً اولین چیزی که به ذهن ما می‌رسد، ویژگی‌های این قفل است که زمینه‌ساز امنیت و آرامش بسیار بالای آن‌ در جامعه شده است، لذا در ادامه مهم‌ترین ویژگی‌های این قفل‌ها مورد واکاوی قرار خواهیم داد:

  •  اتصال قفل هوشمند به تلفن همراه

همان‌طور که قبلا اشاره شد یکی از ویژگی‌های جذاب این نوع قفل‌ها اتصال به گوشی هوشمند و کنترل آن‌ها از راه دور می‌باشد. به این ترتیب به راحتی می‌توان ورود و خروج افراد مختلف را ثبت و کنترل کرد و درب را باز و بسته نمود.

  • باز نمودن درب بدون کلید مکانیکی

یکی از مهم‌ترین محاسن قفل هوشمند، استفاده از رمز، کارت، اثرانگشت، ریموت و یا تلفن همراه است. به گونه‌ای که مشکلات استفاده از کلیدهای و دردسرهای حمل آن را تا حد ممکن کاهش داده است.

  • استفاده از رمزهای امنیتی و یک‌بار مصرف

در قفل هوشمند می‌توان در صورت لزوم از رمز یک‌بار مصرف جهت باز نمودن درب استفاده نمود. این رمز برای افراد خاص مانند مهمانان، نظافت‌چی و … جهت جلوگیری از پشت درب ماندن آن‌ها در صورت حضور نداشتن در منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد. بلافاصله پس از استفاده از این رمز و باز نمودن درب به صورت خودکار از حافظه قفل پاک می‌گردد.

  • بسته شدن اتوماتیک قفل هوشمند

با فعال کردن مکانیزم قفل اتوماتیک در قفل هوشمند، پس از بسته شدن درب، قفل به صورت خودکار بسته می‌شود. به این ترتیب نگرانی بابت اطمینان از بسته بودن درب از بین می‌رود.

  • قابلیت اتصال قفل هوشمند به سیستم‌های هوشمند

این نوع قفل‌ها را می‌توانند به دیگر وسایل خانه هوشمند، متصل و آن‌را متناسب با شرایط محیطی برنامه‌ریزی نمود. برای مثال قفل هوشمند را می‌توان طوری برنامه‌ریزی کرد که در صورت روشن شدن سیستم روشنایی خانه هوشمند، به صورت اتوماتیک درب را برای کاربران باز نماید.

منبع انرژی قفل هوشمند

تمامی مدل‌های قفل هوشمند منبع انرژی خود را از باتری‌های قلمی AA و بدون نیاز به سیم‌کشی داخلی برق تامین می‌نمایند. به این ترتیب خطرات ناشی از قطع شدن اتصالات برقی و از دست رفتن قفل از بین می‌رود. در صورت تمام شدن باتری قفل و از کار افتادن آن نیز می‌توان از منبع تغذیه اضطراری استفاده نمود

 

مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان
کوهلر: سردوشی هوشمند مجهز به الکسا را معرفی کرد
فهرست
× چطور میتونم کمکتون کنم؟