نکات ایمنی حریق در ساختمان هوشمند

هوشمندی در ایمنی حریق چه نقشی دارد؟

سیستم های اعلام حریق مبتنی بر IP رفته رفته رایج تر می شوند. شبکه شدن در زیرساخت های دیجیتالی، سیستم های آدرس پذیر پنل ها و دتکتورها، در ابتدا تشخیص حریق را همراه با مشخص کردن موقعیت مکانی منبع حریق ارائه می کنند. این فناوری ها و زیرساخت های دیجیتالی با سایر سیستم های ضروری نظیر اطفای حریق، نظارت تصویری و کنترل دسترسی یکپارچه می شوند. همچنین می توانند با سیستم تخلیه صوتی ترکیب شوند تا با بیشترین سرعت و دقت ممکن، مردم را به بیرون از محدوده های خطرناک هدایت کنند.

سیستم های اعلام حریق IP به راحتی قابل مقیاس بندی و تنظیم هستند تا بر اساس تقاضای مشتری تغییر کنند. سیستم های اعلام حریق IP در سیستم های مدیریت ساختمان همچون سیستم یکپارچه سازی ساختمان Bosch یکپارچه سازی می شوند تا برای اپراتور، قابلیت دید آنی و آگاهی کامل از شرایط را فراهم سازند.

مدیریت ساختمان هوشمند

برای مدیریت ساختمان مرکزی، سیستم حریق در یک ساختمان هوشمند باید با سایر سیستم ها نظیر نظارت تصویری، اکسس کنترل و اطلاع رسانی صوتی برای تخلیه اضطراری ارتباط برقرار کند. ترکیب سیستم های اعلام حریق و تخلیه صوتی در سال های اخیر به بخش های گوناگونی راه یافته است؛ از هتل ها گرفته تا مراکز خرید و فرودگاه ها

قوانینی مانند تصویب کامل قانون ساخت محصولات در سال ۲۰۱۳، انگیزه قابل توجهی برای رواج این ترکیب راهکارها بوده است و موجب شده تا تقاضا برای هر دو سیستم با استاندارد محصول EN54 بسیار افزایش یابد. تحقیقات نشان داده اند که سیستم هشدار صوتی با دستورالعمل های واضح، زمان تخلیه ناشی از حریق را در مقایسه با تنها هشدار صوتی تا حد چشمگیری بهبود می بخشد و زمان پاسخ دهی اضطراری تیم های مربوطه را تا ۳۰ درصد بهبود می بخشد.

ایمنی حریق ساختمان های هوشمند این روزها چقدر رایج هستند؟

یکی از بزرگترین چالش هایی که در محیط ساختمان های هوشمند شاهد هستیم، پروتکل ها یا مکان شناسی برای آن است که چگونه یک سیستم با سیستم دیگر ارتباط برقرار کند. سیستم اعلام حریق از پروتکل یا زبان به خصوصی استفاده می کند. سیستم تهویه هوا نیز پروتکل یا زبان خاص خود را دارد. ایجاد محیطی که در آن سیستم ها بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، بخش دشوار این کار محسوب می شود. ارسال و مخابره داده ها و اطلاعات کار ساده ای است. اما دریافت اطلاعات سایر سیستم ها نیز بسیار حائظ اهمیت است که دشواری های خاص خود را دارد

اپراتورهای ساختمان چگونه باید برای آینده آماده شوند؟

اپراتورهای ساختمانها قبل از پرداخت هزینه بابت سیستم های ایمنی حریق، باید به خوبی توجیه شوند و توصیه های لازم به آنان داده شود تا سیستم های مناسب و سازگاری را انتخاب نمایند. قطعاً انتخاب سیستم های مبتنی بر IP می تواند این سازگاری را در آینده نیز تضمین کند.

نتایج هوشمند سازی ساختمان در کاهش گازهای گلخانه ای
نور طبیعی در ساختمان و رابطه آن با سلامت
فهرست
× چطور میتونم کمکتون کنم؟