UPS

آشنایی با UPS

احتمالا تا کنون بارها کلمه‌ی یو پی اس ( UPS ) را شنیده‌اید. وسیله‌ای که اخیرا کاربرد بسیار گسترده‌ای پیدا کرده است و کمتر اداره و حتی خانه ای را می‌توان یافت که به یکی از این دستگاه‌ها برای تامین برق اضطراری مجهز نباشد. اما یو پی اس چیست و چرا اینقدر استفاده گسترده‌ای در جامعه پیدا کرده است؟

یو پی اس چیست؟

UPS

در سالیان اخیر، تکنولوژی‌های مختلف پیشرفت فوق‌العاده سریعی را تجربه کردند و توانستند درمدتی اندک شکل زندگی انسان‌ها را به طور کلی دچار تغییر کنند. دستگاه‌های حاصل از این فناوری‌های جدید، سرعت، دقت و کیفیت انجام کارها را تا حد زیادی افزایش داده و از همین رو کمک فراوانی به پیشرفت اقتصادی جوامع کرده‌اند. به همین دلیل، زندگی بشر تا حد زیادی به این دستگاه‌ها وابسته شده است و حتی تصور نبودن آن‌ها نیز برای عده‌ی فراوانی از مردم وحشتناک به نظر می‌آید.

تقریبا تمام این دستگاه‌ها برای انجام فعالیت، نیاز به انرژی الکتریکی یا همان برق دارند. چنانچه حتی برای چند دهم ثانیه فرآیند برق‌رسانی به این دستگاه‌ها قطع شود، آن‌ها بلافاصله از کار می‌افتند. این موضوع بعضا می‌تواند باعث ایجاد اختلال در انجام کارهای بسیار حیاتی و یا از دست رفتن منابع و اطلاعات مهم گردد. لذا باید حتما به صورت مداوم برق این دستگاه‌ها تامین شود.

از آنجا که برق شهری ممکن است به علل مختلفی مثل سوانح طبیعی، تعمیر خطوط و … دچار قطعی گردد، این نیاز احساس شد که حتما چاره‌ای برای تامین برق اضطراری در این مواقع اندیشیده شود. پس از مدتی، برای پاسخ به این نیاز، دستگاهی به نام یو پی اس طراحی شد.

یو پی اس ( UPS ) مخفف عبارت انگلیسی Uninterraptible Power Supply است که در فارسی به «منبع تغذیه بدون وقفه» ترجمه شده است. این وسیله، بین برق شهری و دستگاه مصرف کننده نهایی قرار گرفته و در مواقع قطعی و یا اختلال در جریان برق شهری، با کمک باتری‌ خود، برق اضطراری مورد نیاز دستگاه مصرف کننده را تامین می‌کند. در بازار به آن، منبع یا دستگاه برق اضطراری نیز می‌گویند.

یو پی اس از چه اجزایی تشکیل شده است؟

رکتیفایر(یکسوکننده)

همانطور که می‌دانید برق شهری از نوع متناوب (AC) و برق باتری از نوع مستقیم (DC) است. برای اینکه بتوان باتری را با برق شهری شارژ کرد باید ابتدا جریان الکتریکی را از متناوب به مستقیم تبدیل کنیم. رکتیفایر همین وظیفه را بر عهده دارد. این دستگاه شامل یکسری دیود و خازن است و برق مستقیم مورد نیاز برای شارژ باتری را تامین می‌کند.

باتری

مهم‌ترین قسمت یک دستگاه یو پی اس را می‌توان باتری آن دانست. باتری وظیفه ذخیره انرژی را بر عهده دارد و در مواقع قطعی برق شبکه، باید برق اضطراری موردنیاز دستگاه‌های مصرف کننده را تامین کند. باتری‌ها انواع و اقسام گوناگونی دارند. از لحاظ ساختار، دونوع باتری سیلد لید اسید و نیکل کادمیوم در بازار موجود است. باتری نیکل کادمیوم نسبت به باتری اسید سرب عملکرد بهتر و البته قیمت بیشتری دارد.

باتری‌ها بر اساس ظرفیت نیز انواع گوناگونی دارند. واحد اندازه‌گیری قدرت باتری، آمپر-ساعت است. هر چه یک باتری ظرفیت بیشتری داشته باشد، در زمان قطعی برق، به مدت طولانی‌تری به دستگاه برق‌رسانی خواهد کرد.

از نظر محل قرارگیری نیز، باتری‌ها به دو فرم اینترنال و اکسترنال عرضه می‌شوند. باتری‌های اینترنال درون جعبه یو پی اس قرار می‌گیرند و معمولا ظرفیت‌های پایین‌تری دارند. انواع اکسترنال، خارج از UPS، درون یک محفظه مخصوص قرار می‌گیرند. در مواردی که نیاز به توان و برق‌دهی بیشتری است، معمولا از باتری‌های اکسترنال استفاده می‌شود. برخی از انواع یو پی اس، این قابلیت را دارند که در صورت نیاز به توان بیشتر، یک یا چند باتری دیگر به دستگاه اضافه شود.

ups-battery

اینورتر

از آنجایی که دستگاه‌های مختلف غالبا با برق متناوب (AC) کار می‌کنند، نیاز است که جریان مستقیم باتری، قبل از رفتن به خروجی، دوباره به جریان متناوب تبدیل شود. اینورتر دستگاهی است که درون یو پی اس تعبیه شده و این وظیفه را بر عهده دارد. اینورتر نیز انواع مختلفی دارد. هر چه اینورتر دستگاه قو‌ی‌تر باشد، توان UPS بالاتر خواهد رفت. برخی از انواع اینورتر می‌توانند به صورت دو طرفه عمل‌کنند، یعنی هم می توانند جریان مستقیم باتری را به جریان متناوب تبدیل کرده و به خروجی بفرستند و هم قادرند جریان متاوب برق شهری را به جریان مستقیم تبدیل کرده و باتری را شارژ کنند.

این سه قسمت، اصلی‌ترین اجزاء یک دستگاه یو پی اس هستند. علاوه بر این‌ها، یک یو پی اس می‌تواند شامل اجزای دیگری مانند ترانسفر سوئیچ، انواع آلارم، ترانسفورمر، پورت‌های خروجی مختلف، صفحه نمایش، نرم‌افزار اتصال به کامپیوتر، کلید رله، مدار کنترل و نویزگیری، کلیدهای ایمنی و فن خنک‌کننده باشد.

انواع یو پی اس

·         یو پی اس آفلاین (Standby UPS)

·         یو پی اس لاین اینتراکتیو (Line Interactive UPS)

·         یو پی اس آنلاین (Online UPS)

از UPS در چه جاهایی استفاده می‌شود؟

·         تجهیزات پزشکی

·         آسانسورها

·         دوربین‌های مدار بسته

·         کامپیوترها، اتاق‌های سرور و تجهیزات شبکه

·         یخچال‌ها و سردخانه‌ها

·         کارخانه‌ها و کارگاه‌ها

روتر Google Wifi
انواع کابل
فهرست
× چطور میتونم کمکتون کنم؟